GA VSDs variable speed driven compressor
8153348012
/ga-5-vsds/ga5vsdsff-ghostl-out-v02.jpg/jcr:content/renditions/cq5dam.web.800.800.jpeg)
/ga-5-vsds/ga5vsdsff-ghostl-v02.jpg/jcr:content/renditions/cq5dam.web.800.800.jpeg)
| Specification | Value |
|---|---|
| Weight | 581 KGM |
| Specification | Value |
|---|---|
| Weight | 581 KGM |
| Specification | Value |
|---|---|
| Product definition | |
| Air receiver mounted | Floor mounted |
| Cooling | Air cooled |
| Frequency | 50 Hz |
| Integrated dryer | Yes |
| Regulation | MK5 Touch No IO |
| Supply voltage | 400 V |
| Working pressure | 13 bar |
| Data on dataplate | |
| Maximum air inlet temperature | 46 °C |
| Dimensions | |
| Height | 1495 mm |
| Length | 1095 mm |
| Weight | 306 kg |
| Width | 700 mm |
| Installation connections | |
| Compressed air outlet connections | 0.5 |
| Condensate drain connections Automatic ID | 6 |
| Condensate drain connections Automatic OD | 8 |
| Limitations | |
| Maximum operating temperature (°C) | 46 °C |
| Minimum ambient temperature | 0 °C |
| Performance data | |
| Free Air Delivery at eff working pressure at max speed | 15.3 l/s |
| Free Air Delivery at eff working pressure at min speed | 6.1 l/s |
| Free Air Delivery at eff working pressure at max speed | 15 l/s |
| Free Air Delivery at eff working pressure at min speed | 6 l/s |
| Free Air Delivery at eff working pressure at max speed | 19.1 l/s |
| Free Air Delivery at eff working pressure at min speed | 6.6 l/s |
| Maximum working pressure | 12.8 bar(g) |
| Reference conditions | |
| Absolute inlet pressure (bar(a)) | 1 bar(a) |
| Air inlet temperature (°C) | 20 °C |
| Cooling medium inlet temperature | 20 °C |
| Unit data | |
| Installed motor power (kW) | 5.5 kW |
| Part number | Supply voltage | Working pressure | Price and availability | ||
|---|---|---|---|---|---|
| Part number | Supply voltage | Working pressure | Price and availability | ||
![]() | 230 V | 13 bar | - | ||
![]() | 230 V | 13 bar | - | ||
![]() | 400 V | 13 bar | - | ||
![]() | 400 V | 13 bar | - | ||
![]() | 400 V+N | 13 bar | - | ||
![]() | 400 V+N | 13 bar | - | ||
![]() | 230 V | 13 bar | - | ||
![]() | 230 V | 13 bar | - | ||
![]() | 400 V+N | 13 bar | - | ||
![]() | 400 V+N | 13 bar | - | ||
![]() | 400 V | 13 bar | - | ||
![]() | 400 V | 13 bar | - | ||
![]() | 500 V | 13 bar | - | ||
![]() | 500 V | 13 bar | - | ||
![]() | 400 V | 13 bar | - | ||
![]() | 400 V | 13 bar | - | ||
![]() | 400 V+N | 13 bar | - | ||
![]() | 400 V+N | 13 bar | - | ||
![]() | 400 V | 13 bar | - | ||
![]() | 400 V | 13 bar | - |