GA VSDs variable speed driven compressor
8153348036
%2Fga-15-vsds%2Fga15vsdsff-ghostr-v02.jpg%2Fjcr%3Acontent%2Frenditions%2Fcq5dam.web.800.800.jpeg&w=3840&q=75)
| Specification | Value |
|---|---|
| Weight | 581 KGM |
| Specification | Value |
|---|---|
| Weight | 581 KGM |
| Specification | Value |
|---|---|
| Product definition | |
| Air receiver mounted | Floor mounted |
| Cooling | Air cooled |
| Frequency | 50 Hz |
| Integrated dryer | Yes |
| Regulation | MK5 Touch No IO |
| Supply voltage | 500 V |
| Working pressure | 13 bar |
| Data on dataplate | |
| Maximum air inlet temperature | 46 °C |
| Dimensions | |
| Height | 1495 mm |
| Length | 1200 mm |
| Weight | 421 kg |
| Width | 700 mm |
| Installation connections | |
| Compressed air outlet connections | 1 |
| Condensate drain connections Automatic ID | 6 |
| Condensate drain connections Automatic OD | 8 |
| Limitations | |
| Maximum operating temperature (°C) | 46 °C |
| Minimum ambient temperature | 0 °C |
| Performance data | |
| Free Air Delivery at eff working pressure at max speed | 38.6 l/s |
| Free Air Delivery at eff working pressure at min speed | 6.4 l/s |
| Free Air Delivery at eff working pressure at max speed | 32.4 l/s |
| Free Air Delivery at eff working pressure at min speed | 6.3 l/s |
| Free Air Delivery at eff working pressure at max speed | 39.6 l/s |
| Free Air Delivery at eff working pressure at min speed | 6.9 l/s |
| Maximum working pressure | 12.8 bar(g) |
| Reference conditions | |
| Absolute inlet pressure (bar(a)) | 1 bar(a) |
| Air inlet temperature (°C) | 20 °C |
| Cooling medium inlet temperature | 20 °C |
| Unit data | |
| Installed motor power (kW) | 15 kW |
| Part number | Price and availability | ||
|---|---|---|---|
| Part number | Price and availability | ||
![]() | - | ||
![]() | - | ||
![]() | - | ||
![]() | - | ||
![]() | - | ||
![]() | - | ||
![]() | - | ||
![]() | - | ||
![]() | - | ||
![]() | - | ||
![]() | - | ||
![]() | - | ||
![]() | - | ||
![]() | - | ||
![]() | - | ||
![]() | - | ||
![]() | - | ||
![]() | - | ||
![]() | - | ||
![]() | - | ||
![]() | - | ||
![]() | - | ||
![]() | - | ||
![]() | - | ||
![]() | - | ||
![]() | - | ||
![]() | - | ||
![]() | - | ||
![]() | - | ||
![]() | - | ||
![]() | - | ||
![]() | - | ||
![]() | - | ||
![]() | - | ||
![]() | - | ||
![]() | - | ||
![]() | - | ||
![]() | - |